Schindlerův seznam

19. ledna 2014 v 15:40 | Anytt* |  Filmy a Seriály


Steven Spielberg dokázal vytvořit hluboce šokující, nemilosrdné drama, které se týká obětí holocaustu za druhé světové války. Oscar Schindler, obchodník a člen Nacistické strany, najímá Židy přinucené žít v Ghettu na výrobu hrnců. Nacisté Židy stále víc a víc utlačují, v Krakově jsou jen póvlem a čím dál více je posílají do koncentračních či vyhlazovacích táborů. Jednou z hlavních rolí, kromě obchodníka Schindlera, je také nacistický vůdce Amon Goth, kterého ztvárnil Ralph Fiennes. Ačkoli se to nezdá, nacista má slabost pro svou židovskou služku Helen, nenutí ji nosit Davidovu hvězdu a do Osvětimi by ji nikdy neposlal. Drama vrcholí, když Židů v Polsku a v sousedních zemích stále ubývá a jsou ohroženi i Židé v továrně. Schindler jde za Gothem s vypracovaným seznamem 1100 Židů, které hodlá koupit a přivést do rodného Československa, kde pro něj budou nadále pracovat. Jedno jméno však zbývá. Schindler hodlá hrát karty o Gothovu židovskou služebnou Helen a vyhraje ji. Zatímco vlak s muži dorazí v pořádku do Čech, dojde v papírech ohledně žen k osudové chybě. Jejich vlak dorazí místo určeného místa do Osvětimi, kde je čeká jistá smrt plynem. Ženy jsou ostříhané a posílají je do místností s nápisem "Sprcha a dezinfekce". Ženy očekávají nejhorší, ale nakonec na ně místo plynu pustí vodu. Schindler přijíždí do Osvětimi a bere si ženy i s jejich dětmi zpátky. V továrně se mezitím změnila výroba z hrnců na válečné zbraně. Schindler schválně nechává dělníky vyrábět zboží špatně, jelikož nechce do války nijak přispět vlastní prací. Místo toho zbraně a munice kupuje na černém trhu, aby mu továrnu nezavřeli a dělníky tak neposlali vlakem do Osvětimi. Kvůli ochraně jeho Židů utratí veškeré peníze. V den, kdy skončí válka, Schindler svolá dělníky a sdělí jim, že jsou volní. On sám je na listině hledaných, kvůli účasti v Nacistické straně. Hodlá se vzdát a Židé napíší dopis o tom, jaké skutky vykonal, a všichni ho podepíší. Tak mohou dokázat pravdu, co se vlastně stalo. Schindler se zhroutí, že měl zachránit víc lidí než oněch 1100. Film končí hned několika věcmi. Amon Goth je pověšen s "Heil Hitler" na rtech, Schindlerovo manželství a podniky se rozpadly a Schindlerovi Židé měli přes 6000 potomků. Poslední scéna filmu ukazuje Schindlerův hrob a jeho Židy s jejich potomky, jak dávají symbolicky kameny na pamětní desku.

Můj názor: Téma holocaust je pro mě dost citlivé téma, i když přiznám, že jedno z těch nejoblíbenějších v historii. Viděla jsem jak Lidice, tak Habermannův mlýn a včera i Schindlerův seznam, který patří mezi nejhorší a zároveň nejdokonaleji zpracované filmy, které jsem kdy shlédla. Musím přiznat, že ačkoli mě ten film provází celý den a myslím, že ještě chvíli bude, jsem ráda, že jsem se na něj podívala, protože je strašně důležité, aby tohle lidi viděli a znali. Schindler byl v Nacistické straně a přesto prokázal, že má lidskost, že se mu zabíjení hnusí a nehodlá ho provozovat. Přesně, jak řekl ve filmu, "Moc není, když někoho zabiješ, ale když mu dáš milost." V této scéně toto řekl Amonu Gothovi, který se nad tím zamyslel a několikrát to zkusil, ale nenašel v sobě onu lidskost a nedokázal dát milost. On byl nacista až do samého konce, ale také prokázal, že umí něco málo cítit, např. ke své služce Heleně. Ve filmu bylo neuvěřitelně dobře a zároveň strašně ukázáno, jak oni Židy vytlačovali, jak je převáželi, jak s nimi zacházeli. Jednoduše řečeno to bylo naprosto nechutné, ale Spielberg to dobře natočil a dal tím odkaz nám všem v dnešní době, abychom se do toho mohli vcítit, protože bychom se do toho vcítit měli.
Velkou poklonu skládám Liamu Neesonovi a Ralphovi Fiennesovi, kteří své role (tedy nacisty s lidskostí a nacistického vůdce) ztvárnili naprosto znamenitě, ať to bylo příšerné nebo ne, a obrovské díky patří za tento film Stevenovi Spielbergovi, který to dokázal natočit naprosto bravurně a dal mi zase něco nového na přemýšlení a rozšířil můj obzor. Ten film je skvělý, co se natočení týče, strašný obsahově, ale doporučuji ho vám všem, protože si myslím, že je důležitou součástí naší historie a je hlavně natočen podle skutečné události.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Filmy × Seriály?

Filmy
Seriály

Komentáře

1 A. A. | 19. ledna 2014 v 18:54 | Reagovat

Taky jsi včera koukala na Cinemě! :D Já jsem to ale po půl hodině vypla, protože jsem to viděla tisíckrát a radši si pustila Jasmíniny slzy (doporučuju!). Podepisuju se pod to, cos napsala, jen bych dodala, že pro mě je ten film s dabingem naprosto..jiný. :)

2 Rogue Rogue | Web | 21. ledna 2014 v 20:19 | Reagovat

Viděla jsem jenom kousek, ač jsem milovník historie a toto téma se mě velmi hluboce dotýká, většinou to moc nedávám, dívat se na filmy tohoto typu.
Ale pustila bych takové filmy všem těm,kteří popírají holocaust a neznají dějiny! :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama